(Видео) Во Србија започна производството на руската вакцина Спутник В

На Институтот “Торлак” почна производството на руската вакцина Спутник В и во иднина ќе биде во можност да се извезува во земјите од регионот, изјави рускиот фонд за директни инвестиции (RFPI).

„RFPI и Институтот за вирузологија и вакцина “Торлак” објавија дека во Србија започнаа производство на руската вакцина против корона вирусот. Со ваСрбија стана првата држава во овој дек од Европа која ќе произведе Спутник В. Производството во Србија е во согласност со најстрогите стандарди на рускиот производител“, објавија во Фондот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде