УЖАCHА ковид статистика: Бројот на новозаразени повторно PACТЕ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.858 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 196, Битола – 31, Прилеп – 23, Гевгелија – 17, Охрид – 16, Кавадарци – 14, Куманово – 13, Струмица – 10, Ресен – 9, Велес – 8, Штип и Кочани – по 7, Берово и Валандово – по 6, Неготино – 5, Тетово, Кичево и Струга – по 4, Богданци и Македонски Брод – по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш и Крушево – по 2, Делчево и Дебар –– по 1.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од: Скопје – 116, Битола – 14, Кавадарци – 13, Прилеп и Охрид – по 9, Крива Паланка -7, Куманово и Штип – по 4, Струмица, Кочани, Гевгелија, Ресен и Радовиш – по 3, Тетово, Велес, Кичево, Струга и Демир Хисар – по 2, Неготино, Виница, Пробиштип, Валандово, Богданци и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 5 починати лица од Скопје (68г, 72г, 74г, 89г и 94г), две починати лица од Прилеп (53г и 64г) и по едно починато лице од Охрид (87г), Куманово (81г),  Свети Николе (71г),Битола (51г), Велес (83г), Струмица (61) и Берово (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на yмpeни лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени четири починати лица со датум на cмpт 17.12. до 25.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Пехчево (2), Скопје (1) и Штип (1). на возраст од 71 до 87 години. Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.858 тестови преку: ИЈЗ-449, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-74, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–172, Жан Митрев (Филип Втори)-94, Авицена-232, Биотек-204, Систина-100, лабораторија Лаор-289, Синлаб-35, Ремедика-10, Плодност–38, Генеа-25, Никоб лаб-388, ВФВ Медикал-80, Ели Медика-93, Ројал Медика–47, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–17, Жан Митрев Струмица–21, Нова Лаб Дијагностика–5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.240.

Досега во земјата се направени вкупно 1.586.033 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.134, бројот на оздравени пациенти е 211.228, на починати е 7.935, а бројот на активни случаи изнесува 4.971.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98537, Активни 2535

Куманово 13127, Активни 111

Тетово 11422, Активни 75

Прилеп 10801, Активни 360

Битола 9244, Активни 364

Гостивар 8082, Активни 18

Велес 7511, Активни 143

Кавадарци 7411, Активни 183

Охрид 6794, Активни 225

Штип 6751, Активни 87

Струмица 6286, Активни 134

Кичево 4320, Активни 68

Кочани 4109, Активни 52

Струга 3938, Активни 31

Гевгелија 2936, Активни 97

Неготино 2633, Активни 33

Свети Николе 2155, Активни 28

Крива Паланка 1958, Активни 37

Ресен 1875, Активни 93

Радовиш 1812, Активни 39

Берово 1483, Активни 14

Делчево 1466, Активни 28

Дебар 1458, Активни 1

Виница 1180, Активни 13

Пробиштип 1142, Активни 11

Валандово 1040, Активни 62

Кратово 789, Активни 7

Богданци 689, Активни 34

Демир Хисар 642, Активни 26

Крушево 608, Активни 13

Македонски Брод 539, Активни 29

Демир Капија 434, Активни 6

Македонска Каменица 429, Активни 11

Пехчево 359, Активни 1

Дојран 174, Активни 2

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде