Утрово најстудено на Попова Шапка, а најголема снежна покривка има на Маврово

Popova Shapka Macedonia

Попова Шапка утрово во 7 часот е со најниска температурата, -11, а температури под нулата се измерени и во Маврово и Крушево (-6), во Пожар -5, Ѓуршите -4, Пожаране -3, два степена под нула во Берово, Дебар и Тополчани и -1 во Крива Паланка, Охрид, Претор и Виница.

Во Скопје-Зајчев Рид се измерени нула степени, како и во Тетово, Битола, Прилеп и Штип, 1 степен во Скопје-Петровец, Струмица и Куманово, 2 во Дојран и 4 степени во Гевгелија.

Како што информкра УХМР, највисока снежна покривка според мерењата во 7 часот, има во Маврови Анови, 41 сантиметар, 33 во Пожаране и Крушево, 27 во Попова Шапка, 24 во Дебар и Тополчани, 15 во Претор, 13 во Битола, 7 сантиметри во Берово, 6 во Куманово, 5 во Прилеп, 4 во Тетово и 3 см снег во Штип.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде