УЕФА бара астрономска оштета од клубовите кои ја формираа Суперлигата

По објавата за формирање на нова Суперлига, ниту еден член на 12-те клубови основачи не се појавија на состанокот на Европската клупска асоцијација (ЕКА), УЕФА се закани со ригорозни занкции, а веќе се започната тужба.

Клубовите за учество во Суперлигата ќе добиваат 350 милиони евра и тоа четири пати повеќе од тоа што Баерн Минхен како европски шампион го заработи лани од Лигата на шампионите, па секако дека финансисите се главната причина за формирањето на оваа Суперлига.

Најголем дел од фудбалските фанови го осудуваат ваквото расцепување на европскиот фудбал. Хаосот допрва ќе следува. „Газета дело Спорт“ објави дека во Нион е започната постапка за тужба против „одметниџите“ и од нив се бара огромна оштета од 50 до 60 милијарди евра затоа што се уништува еден целосен систем.

Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид и Тотенхем, се клубовите кои се основачи на оваа лига.

Повеќе за системот на натпреварувањето прочитајте тука.


Извор Sportski.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде