Тажна вест ја потpece Македонија: Почина млад македонски актер

Актерот Хајрула Рамизи почина на 37 години, а тpaгичната вест ја објавија од Албанскиот театар од Скопје и од Тетово.

Тој има студирано на Факултетот за драмски уметности, а своите почетоци ги почнал во индустријата за филм на Разно екипа во The War Is Over како асистент на режисерот.

Имал работено во Албанскиот народен театар во Скопје како актер каде играл во голем број претстави. 

Во 2010 година свирел во ,,4 часа”, а во 2011 година се појавил во ,,Панкот не е мртов филм” на Владимир Блажевски, играјќи го Бесим како млад талентиран музичар.

Има играно и во неколку локални и меѓународни телевизиски серии и реклами. Во 2019 година го играл Пилотот во ,,Незаборавна пролет во заборавено село”.

Публиката најмногу го памети од претставите Војчеку, Калигула, Бректите, генералот на мртвата војска, Кучедра, Живот под кирија, Магбет, Арсеник и старите врвки и на крај Брегот на тагата.

Погpeбната церемонија на починатиот се одржа денес.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде