25.8 C
Skopje
недела, јули 31, 2022
дома тагови попис

Tag: попис

Изет Меџити контра ДУИ: Нема да гласам за одложување на пописот

Актуелниот пратеник од ДУИ и поранешен координатор на пратеничката група Изет Меџити вели дека нема да гласа за одложување на пописот, пренесува ТВ21. „Јас денеска...

Левица: Ако не биде донесен Законот ќе продолжиме со кампањата за бојкот

Соопштение за јавноста од политичката партија Левица: Ја известуваме јавноста дека, имаме индиции за „одложувањето“ на донесувањето на нов Закон за попис, дека е намерно...

Џафери: Не се постигна договор, седница нема да се одржи

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека иако во текот на целиот ден настојувал за усогласување на ставовите на сите политички партии, сепак не...

Маричиќ: Ако се следи законот, утре треба да почне пописот, тие податоци би важеле за наесен

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за Сител вели дека доколку се следи законот утре би требало да се преземат било какви активности,...

Муцунски: Попис во септември е единствено разумно решение во време на пандемија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски денеска оствари средба со жителите на Ресен и преспанскиот регион. Тој на новинарско прашање околу сагата со пописот на...

Измените на Законот за попис поминаа на владина седница

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението,...

Села и Гаши: Ќе го спречиме одложувањето на пописот

Алијанса за Албанците и Алтернатива се против одложување на пописот, што вчера го договорија премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на...

Зоран Заев одговори што ќе се случи ако се самопопише некој што нема државјанство?

Вчера партијата Левица обвини дека на апликацијата за самопопишување се попишуваат и граѓани кои немаат државјанство. Денеска премиерот Зоран Заев, по средбата со Христијан...

Stay Connected

22,878ФановиЛајк
3,418СледбенициСледете не
0претплатнициПретплати се
- Advertisement -

Latest Articles