Спремна листата од 20 клубови кои ќе играат во Суперлигата?

Новоформираното фудбалско натпреварување, Суперлигата го подели фудбалскиот свет, но проектот оди напред.

12 европски гиганти ја основаа новата Суперлига, а планот е во неа да учествуваат 20 клубови секоја година.

Баерн Минхен, ПСЖ и Борусија Дортмунд одбија да влезат во овој проект, но медиумите веќе ја објавија листата на 20-те клубови кои треба да учествуваат во првата сезона.

Тоа се Монако и Лион од Франција, ПСВ и Феенорд од Холандија, Наполи од Италија. Што се однесува од Олимпијакос, Шахтјор и Базел се ушт е на ниво на шпекулација.

Манчестер Сити

Манчестер Јунајтед

Ливерпул

Арсенал

Челзи

Тотенхем

Јувентус

Интер

Милан

Реал Мадрид

Барселона

Атлетико Мадрид

Монако

Лион

Фејенорд

ПСВ Ајндховен

Наполи

Шахтјор ​​Доњецк

Базел

Олимпијакос


Извор Sportski.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде