Славчо Поповски највавува дecтабилизација на времето – ова се деталите

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаб до умерен ветер од јужен и од југоисточен правец.

Попладне и навечер, особено во западните предели ќе има повремени врнежи од дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 16 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Попладне и навечер ќе има услови за повремен дожд. Максималната температура ќе се искачи до околу 13 степени.

Потоа во следните денови времето ќе се задржи претежно облачно, во јужните и југоисточните предели ќе има услови за локален дожд.

Утре ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе зacилува на интензитет.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 18 степени, додека од среда истите ќе бележат тенденција на п ад и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 13 степени.

Сепак наутро температурите речиси насекаде ќе се задржат над нулата, прогнозира метерологот Славчо на Утрински брифинг.

Извор: Слободен печат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде