Што мисли Слави Трифонов за Македонците?

Основачот на партијата “Има такви луѓе”, пејачот и шоумен Слави Трифонов која стана втора бугарска политичка сила има многу поцврсти ставови за Македонците од неговиот колега Красимир Каракачанов кој е симбол на бугарското антимакедонство.

За Трифонов нема дилема што се Македонците.

“Постои „таканаречена“ земја, наречена Македонија, а оние што живеат во неа се збунети луѓе. И тие не знаат точно што се. Јас ќе ти кажам кои се тие. Од она што го прават, вклучувајќи го и овој референдум, повеќе од јасно е што се тие. Тие се Бугари”, напишал Трифонов пред да стане трета најважна фигура во бугарската политика.

Извор: Експрес

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде