Реал Мадрид, Сити и Челзи можат да бидат исфрлени од ЛШ веднаш

Постои голема веројатност полуфиналистите Реал Мадрид, Манчестер Сити и Челзи да бидат исфрлени од Лигата на шампиони веднаш и да не го доиграат турнирот.

Ова го потврди пленот на Извршниот комитет на УЕФА, Јаспер Милер, а конечната одлука ќе се донесе во петок.

Трите клуба се меѓу основачите на новата Суперлига, поради што УЕФА е против и се закани со исфрлање.

„Овие клубови треба да се исфрлат и очекувам тоа да се случи во петок. Потоа треба да решиме како ќе се доигра оваа сезона во ЛШ“, изјави Милер.

Овие три клуба се во полуфиналето заедно со Пари Сент Жермен, кој засега не се изјаснува на темата дали ќе учествува во Суперлигата.


Извор Sportski.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде