Поpaно од очекуваното: Филипче ја објави најновата ковид статистика

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2 938 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица – по 15, Охрид и Берово – по 13, Ресен – 11, Куманово и Штип – по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Радовиш и Пробиштип – по 2, Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 467 оздравени пациенти од: Скопје – 193, Куманово – 34, Битола – 26, Тетово – 24, Штип – 23, Кавадарци – 21, Прилеп – 19, Кочани – 18, Велес – 13, Делчево, Крива Паланка и Неготино – по 11, Гевгелија – 9, Струмица – 8, Свети Николе и Радовиш – по 6, Берово и Пробиштип – по 5, Ресен, Кичево и Кратово – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Демир Капија – 2, Охрид, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно починато лице од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на yмpeни лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, се пријавени 5 починати лица со датум на cмpт од 9.11.2021 до 16.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово(1), Струмица(1) и Битола (1). Починатите лица се на возраст од 65-80г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

Направени се 2938 тестови преку: ИЈЗ – 239, ЦЈЗ Скопје – 58, ЦЈЗ Битола – 67, ЦЈЗ Прилеп – 28, ЦЈЗ Тетово – 50, ЦЈЗ Куманово – 49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 4, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 17, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 187, Жан Митрев (Филип Втори) – 56, Авицена – 96, Биотек – 149, Систина – 68, лабораторија Лаор – 97, Синлаб – 7, Ремедика – 17, Плодност – 41, Генеа – 2, Никоб лаб – 252, ВФВ Медикал – 33, Ели Медика – 42, Ројал Медика – 15, Спектра – ММ – 10, Рапид Лаб – 2, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1352.

Досега во земјата се направени вкупно 1 442 544 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211 382, бројот на оздравени пациенти е 195 624, на починати е 7406, а бројот на активни случаи изнесува 8352.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде