Почина Зоран Апостоловски, човекот кој се зарази од короната додека се лекувал во болница

На социјалните мрежи утрово се прошири информација дека скопјанецот Зоран Апостоловски починал како последица од ковид 19. Според објавата на неговиот Фејсбук профил од 10 март заразата ја добил додека се лекувал во една од болниците во Скопје.

“ Ете и јас позитивен на корона вирусот! И покрај едногодишно внимание буквално на сите протоколи, се заразив со вирусот, не заради мое не внимание, туку поради трулиот здравствен систем, се заразив во болница! Да, во болница! Имав хируршка интервенција, иако беше малку ризична, помина во нај добар ред, бескрајно благодарен на хирургот и неговиот тим, но проблемите настанаа потоа! По оперативниот третман бев сместен во болничка соба не поголема од 20 м2 со други пет пациенти, значи шетст лица во соба, без никаква дистанца, без никакви протоколи!

Сум се инфицираал додека сум бил во собата, првиот симптом го почуствував по три дена откако бев пуштен на домашно лекување!
Се инфицирав затоа што властите при сместување на пациентите во болничките соби не ги почитуваа протоколите за корона вирусот кои самите тие ги донесоа!

Гнилиот систем не само што го стави во ризик мојот живот, го стави во ризик и животот на мојата сопруга која е во петиот месец од бременоста а јас по напуштањето на болница имав контакт со нејзе и моето синче, контактот траеше неколку дена, откако бев пуштен на домашно лекување до појавувањето на симптомите!

Сега сум во неизвесност дали сум ја инфицирал супругата и синчето или не!? И сега одговорноста каде да ја бараме? И сега карантин за кого треба за народот или за власта??? Јас ги почитував протоколите на власта, но власта не ги почитуваше протоколите која сама ги поставуваше! Се чуствувам како жртвено јагне на неспособноста и некадарносра на власта да се организира во услови на пандемија! Сега сум толку бесен на власта што би ја ставил во доживотен карантин, никогаш да не излезат на слобода! Да, ова го заслужуваат, одговорноста е ваша бруки неспособни, незнам како народот ве трпи“, напиша пред повеќе од еден месец Зоран Апостоловски кој зад себе ги остави бремена сопруга и малото синче Петар.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде