Норвич експресно се врати во Премиер лигата!

Mинатата сезона Норвич го загуби премиерлигашкиот статус, меѓутоа „канаринците“ по само една сезона во Чемпионшип се враќаат во англиската елита.

Норвич е лидер во Чемпионшип со 90 освоени бодови, осум повеќе од второпласираниот Вотфорд и дури 14 повеќе од третопласираниот Свонси. Брентфорд и Свонси денес одиграа реми, а тоа за Норвич значеше и математички обезбедување промоција.

Инаку, во Чемпионшип може да бидеме сведоци на една интересна ситуација. Имено, покрај Норвич во добра ситуација да се борат за пласман во Премиер лигата се Вотфорд и Бурнемоут. Ако и овие две екипи изборат промоција тогаш сите три екипи кои лани испаднаа експресно би се вратиле.


Извор Sportski.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде