МЗ само што објави: Повторно зголемен бројот на новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.728 тестирања, а регистрирани се 1.056 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 590, Битола – 57, Прилеп – 42, Велес – 36, Кавадарци – 35, Куманово – 34, Охрид – 30, Тетово – 28, Струмица – 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Струга и Кичево – по 16, Штип, Кочани, Гевгелија и Берово – по 13, Делчево – 9, Свети Николе – 8, Радовиш и Пробиштип – по 7, Кратово – 6, Крива Паланка и Ресен – по 5, Валандово и Демир Капија – по 4, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Пехчево – 1.

Регистрирани се 727 оздравени пациенти од:

Скопје – 457, Прилеп – 58, Куманово – 27, Гевгелија – 26, Гостивар – 22, Тетово и Струмица – по 21, Велес – 17, Штип – 13, Битола и Кочани – по 12, Крива Паланка – 8, Кичево, Ресен и Богданци – по 5, Валандово – 4, Пробиштип – 3, Радовиш, Крушево и Пехчево – по 2, Свети Николе, Неготино, Делчево, Виница и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 – 87 година и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Прилеп и Битола – по 4, од Кавадарци – 3 починати, и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и Охрид.

Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети.

Направени се 3.728 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-13, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-189, Авицена-267, Биотек-461, Систина-311, лабораторија Лаор–195, Синлаб-159, Ремедика-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1452.

Досега во земјата се направени вкупно 595.686 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 53958, активни 7728

Прилеп 6571, активни 920

Куманово 6305, активни 553

Тетово 6031, активни 458

Гостивар 4276, активни 372

Кавадарци 4151, активни 648

Велес 4081, активни 485

Битола 4004, активни 472

Штип 4000, активни 296

Охрид 3841, активни 588

Струмица 3064, активни 259

Струга 2586, активни 172

Кочани 2111, активни 200

Кичево 1896, активни 102

Неготино 1790, активни 427

Гевгелија 1627, активни 311

Свети Николе 1198, активни 71

Крива Паланка 1017, активни 112

Ресен 939, активни 128

Радовиш 838, активни 81

Дебар 819, активни 25

Делчево 812, активни 83

Берово 775, активни 96

Пробиштип 637, активни 68

Виница 564, активни 38

Валандово 465, активни 75

Крушево 409, активни 127

Богданци 375, активни 65

Демир Капија 326, активни 76

Кратово 316, активни 25

Демир Хисар 314, активни 43

Македонски Брод 277, активни 24

Пехчево 206, активни 11

Македонска Каменица 197, активни 5

Дојран 106, активни 9

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде