Мицкоски до Пендаровски: Претседателе, доста се криеш, бекни нешто, застани зад правото, законите и Уставот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски бара претседателот на државата Пендаровски да не ги потпишува денеска изгласаните закони, а најавува и кривични пријави.

„Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто. Застани зад правото, законите и Уставот.

Тоа што Заев дозволил да биде заложник на Талат Џафери, тоа што пратениците од СДСМ одлучија да бидат слуги на инаетот и фрустрацијата на еден човек, нека биде нивен срам, ти имаш можност барем еднаш да покажеш дека си достоен за функцијата која ја извршуваш и не ги потпишувај законите кои се резултат на оваа седница.

Пратеничката група на коалицијата за Обнова на Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави за сите оние кои денес го прекршија законот поради инаетот и фрустрацијата на еден човек, а обвинителството има можност првпат да покаже дека не се робови на Зоран Заев и владиното мнозинство. Правда ќе има со ова или некое друго ослободено обвинителство.

Сторителите ќе одговараат, Ви ветувам лично дека тие ќе одговараат од прв до последен“, вели Мицкоски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде