Ковид биланс: Бројот на починати постојано расте

Во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 604
-Куманово 80
-Битола 72
-Велес 62
-Охрид 60
-Кавадарци и Штип по 44
-Прилеп 43
-Гостивар 40
-Гевгелија 38
-Тетово 29
-Струмица 28
-Неготино 23
-Струга 20
-Кочани 19
-Кичево 18
-Радовиш и Берово по 10
-Свети Николе и Крива Паланка по 9
-Ресен, Виница и Богданци по 7
-Делчево, Валандово и Крушево по 6
-Демир Капија 5
-Пробиштип, Кратово и Пехчево по 4
-Македонски Брод и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 16 пациенти од Скопје (89г,87г,82г,79г,76г,72г,70г,69г,69г,68г,68г,65г,64г,62,57,54), 4 пациенти од Битола (78г,68г,65г,63г), 3 пациенти од Струмица (80г,64г,62г), по 2 пациенти од Кочани (71г,62г) и Прилеп (84г,69г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (53г), Тетово (69г), Гостивар (79г), Кавадарци (74г), Велес (82г), Гевгелија (34г), Крива Паланка (71г) и Демир Капија (85г).

Регистрирани се 514 оздравени пациенти од:
-Скопје 267
-Прилеп 35
-Куманово 31
-Велес 26
-Битола 18
-Кавадарци 16
-Гостивар и Струмица по 14
-Тетово и Кочани по 13
-Валандово 12
-Неготино 11
-Гевгелија 9
-Штип и Ресен по 8
-Демир Капија 4
-Свети Николе, Пробиштип и Виница по 3
-Берово 2
-Кичево, Кратово, Демир Хисар и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 612.694 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.230, бројката на оздравени пациенти е 104.345, на починати е 3.642, а бројот на активни случаи изнесува 18.243.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде