Голема полициска акција во струшко: Приведени синовите на Дилавер Бојку

Во полициската акција „Бегалец“ предводена од специјалната едицица „Тигри“ биле уапсени и приведени синовите на Дилавер Бојку, Ербан и Бесник.

Акцијата се случила на регионалниот пат Струга-Дебар на влезот од селото Велешта.

Двајцата биле опколени од полициски возила и биле лишени од слобода. Ербан и Бесник во себе поседувале и пиштоли.

Ернек Бојку се бараше со три централни и една меѓународна потерница за убиство во Струга, нелегална трговија со оружје и други кривични дела. Вкупната затворска казна изнесува 21 година.

Да потсетиме, Дилавер Бојку-Леку во 2017 година беше убиен од позади грб со куршум во глава во Струга пред својата кафеана во близина на старата автобуска станица. Беше познат осуденик за нелегална проституција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде