Хоспитализирана млада девојка која се вакцинирала во Србија

Девојка на возраст од 28 години од Македонија која пред шест – седум дена се вакцинирала во Србија со вакцината АстраЗенека е хоспитализирана вчера поради тромботичен ефект.

„Има регистрирано еден случај на 28-годишна девојка која се вакцинирала со АстраЗенека во Србија, а која од вчера е на болничко лекување поради тромботичен ефект. Проблемот се појавил 6 до 7 дена по вакцинацијата, а кај девојката не се констатирани претходни заболувања.“ – рече Филипче.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде