21.8 C
Skopje
среда, јуни 15, 2022
дома Македонија

Македонија

Еве какво време не очекува денеска и во следните денови

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени локални врнежи од дожд. Попладне ќе има услови за ретка појава на грмежи,...

(видео) Прекрасен глас на македонски голман

Костадин Захов ја чува мрежата на тетовска Шкендија долги години, а оние кои го пратат на Инстаграм знаат дека Захов е голманот со ангелски...

Владата најави отстапување државно земјиште за производство на жито – дали може cами да произведеме доволни количини?

Државата веднаш да ги даде слободните земјоделски површини за да се посее пченица, пченка, јачмен, алармираат од Асоцијацијата на земјоделци.  Велат дека сега нема...

Временска прогноза за денес и следните денови

Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 13 до 20 степени. Во Скопје, променливо облачно со слаб...

Сообраќајот непречено по суви коловози

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и...

Регулаторна објави: Од полноќ нови цени на горивата

И денеска РКЕ ќе заседава и ќе донесе нова одлука за цените на горивата. Новите цени на горивата ќе важат од вечерва од полноќ,...

Вонредна временска прогноза: Следува голема промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен, а долж повардарието и во источните предели повремено засилен ветер од...

По КАМ, контроли на УЈП и за работењето на КИПЕР

По завршените контроли во ланецот маркети КАМ, УЈП започна контрола во 90 маркети на Кипер. Од управата велат дека редовна контрола се прави на...

Пензионерите од март ќе добиваат повисока пензија, еве за колку и од кога почнува исплатата

За повеќе од 330 илјади пензионери мартовската пензија ќе биде повисока за 1.000 денари со што се реализира договорената директна интервентна финансиска помош која...

Објавена најновата ковид статистика: Вакви бројки сме немале одамна

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 965 тестови, а регистрирани се 64 нови...
31,824ФановиЛајк

Најнови вести