7.8 C
Skopje
понеделник, ноември 22, 2021
дома Економија

Економија

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која од вечер на полноќ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените...

Просечната плата во Македонија ближи до 500 евра: Еве колку е за месец септември

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во септември 2021 година изнесува 28.869 денари, додека просечната месечна исплатена бруто-плата за истиот месец е 43.137 денари,...

Земјоделци проверете ги вашите сметки – пристигна убава вест од Владата

19.060 тутунари од утре на своите сметки ќе ги добиваат дополнителните пари за откупениот тутун со што вкупната поддршка за тутунопроизводството достигна 2 милијарди...

Од полноќ нови цени на горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за 1,5 денари, а дизел горивата поскапуваат за половина денар за литар, одлучи денеска Регулаторната...

Проверете ги вашите сметки – Владата пушти пари на овие граѓани

Проверете ги вашите сметки - Владата пушти пари на овие граѓани Согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица, започна исплата на...

Регулаторна донесе одлука – ова се новите цени на горивата

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и од ноќеска...

Заев за пукањето во Чаир: Нe мe интepecиpa koj e, cekoj дa cи oдгoвapа

Миниcтepcтвoтo зa внaтpeшни paбoти пocтaпyвa пo cлyчajoт kaдe нa oтвopaњe нa избopeн штaб нa ДУИ вo Чaиp, билo пykaнo вo вoздyх oд oгнeнo opyжje,...

Просечната плата во Македонија ближи до 500 евра, еве колку е за месец јули

Просечната исплатена нето-плата по вработен во јули годинава изнесувала 28 540 денари и е за 4,8 отсто поголема од истиот месец лани, соопшти Државниот...

Од полноќ нови цени на горивата

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енеpгетика...

Започна исплатата на пензиите – ова е распоредот

Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 31.8.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на августовските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...
31,824ФановиЛајк

Најнови вести