Aнчелоти за Суперлигата: Европа не е Америка, тука културата е поинаква

Идејата за Суперлигата на Флорентино Перез и Андреа Ањели засега не успеа, а тоа го радува и стратегот на Евертон, Карло Анчелоти.

Евертон беше еден од клубовите кои жестоко ги осудија Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Челзи, Арсенал и Тотенхем поради приклучувањето во европската Суперлига. Италијанскиот тренер за „Скај“ објасни зошто замислата била погрешна од самиот старт.

„Мислев дека се шегуваат. Спортската култура во Европа е поинаква од онаа во американскиот спорт. Не затоа што сме ние во право, а тие не, туку затоа што тука едноставно кулутурата е поинаква. Во Америка спортот е поинаков, спортот им е забава. Во Европа има повеќе страст. Кога ќе победиме сакаме да ги победиме соседите, растеме со поинакво размислување. Така не е во Америка“.

„Фудбалот денес е дел од работата. Фудбалот прво е спорт, а потоа со многу вложувања станува работа. Мораме да земеме ги земеме во предвид и едното и другото. Тоа е сосема нормално. За секој навивач на фудбалот основањето на Суперлигата беше чудно. Чуден ден. Слушавме по нешто и претходно, но бев сигурен дека нема да се случи. Што да кажам? Погрешија. Сите 12 клуба погрешија.

„Најлошото од се е што сакаа да направат натпреварување без спортски заслуги. Тоа е неприфатливо. Погрешија и точка. Сега се вратија, ќе се води расправа, секој од нас сака Лигата на шампионите да биде повеќе конкурентна. Тоа е најдоброто натпреварување во светот и мораме да го одржуваме, новиот формат е добра идеја“, изјави Анчелоти.


Извор Sportski.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде